دوشنبه 30 فروردین 1400


 

 

راه‌های تقویت نیمكره راست

 

برای پرورش نیمكره راست مغز باید به یاد داشته باشید كه اگر همیشه بخواهید جدی و عاقلانه رفتار كنید، یا اگر بخواهید همه كارهای‌تان مورد پسند اطرافیان باشد و اگر بخواهید هر كاری را از روش معمولش انجام دهید دست این نیمكره را برای ترقی می‌بندید.

 

برای تقویت نیمكره راست لازم است نگاهی كلی گرایانه را جایگزین نگاه جزئی گرایانه كنید. چه اشكالی دارد به خودتان اجازه دهید گاهی كودك شوید و دنیا را كودكانه ببینید. از اشتباه كردن نترسید. به نمایشگاه‌های نقاشی و كنسرت‌های موسیقی سر بزنید.

 

در انجام هر كار و حل هر پرسشی به چندین راه و چندین پاسخ متفاوت بیندیشید. به رویاهای‌تان احترام بگذارید و فرصتی را به آنها اختصاص دهید و حتی اهداف‌تان را در رویاهای‌تان متصور شوید. داستان بخوانید و بعد سعی كنید آن را مثل فیلم با تصویر در دنیای رویاتان ببینید. در طبیعت بگردید و از آن لذت ببرید و هنرهایی مانند نقاشی و طراحی یا موسیقی را بیاموزید .

 

همه آنچه گفتیم دلیل نمی‌شود شما روی یكی از نیمكره‌های مغزتان به دلیل توانمندی بیشترش تمركز كنید و آن دیگری را از یاد ببرید یا از زیر بار خیلی از كار‌ها به بهانه این كه فلان كار به نیمكره ضعیف‌تر مغزم ربط دارد، در بروید چون همه آدم‌ها معمولا توانایی انجام فعالیت‌های عادی زندگی را دارند و قوی‌تر بودن یكی از نیمكره‌ها به معنای ناتوان بودن نیمكره دیگر نیست و مسلما آن نیمكره هم از عهده مسوولیت‌های عادی‌اش برمی‌آید .

 

تواناییهای نیمکره راست مغز

 

۱-    حافظه تصویری بالا

 

۲-    تندخوانی

 

۳-    انجام محاسبات ریاضی به صورت حسی

 

۴-    فراگیری چند زبان

 

۵-    تصویر سازی ذهنی سه بعدی

 

۶-     مشاهده دقیق (observation training)

 

۷-    آرامش عمیق (خواب آلفا)

 

در هر کلاس آموزش بر اساس نیمکره راست مغز باید یک تابلوی بزرگ رنگی در مورد اهداف پنج گانه آموزش نصب شود. این اهداف به ما خاطر نشان می کنند که خیلی جدی و خشک نباشیم. و همچنین یادآوری می کنند که روابط دوستانه مهمترین هدف آموزش است.

 

هدف اول : ایجاد رابطه عمیق عاطفی بین والدین و فرزندان

 

در یک محیط خانوادگی گرم و صمیمی پایه اصلی آموزش است و این مهمترین هدف آموزش نیمکره راست است.

 

زمانیکه والدین نمی توانند با فرزندان خود ارتباط صمیمی برقرار کنند و در نتیجه نمی توانند تمرینات آموزشی را دنبال کنند، همه اینها به این دلیل است که بیشتر والدین از طریق نیمکره چپ آموزش دیده اند در حالیکه کودکانشان در حال یادگیری از طریق نیمکره راست مغز خود هستند. آنها دو انسان کاملا متفاوت هستند و هر یک سعی دارد به شیوه خود با دیگری ارتباط برقرار کند در حالیکه طرف مقابل زبان او را نمی فهمد.

 

وقتی که بزرگترها شروع به صحبت از طریق نیمکره راست مغز خود می کنند ، باعث می شود که بچه ها احساس نزدیکی بیشتری با والدین خود بکنند.

 

هدف دوم : تقویت حواس

 

این بخش از برنامه بسیار هیجان انگیز است. بالا بردن سطح حواس ( یا به تعبیری حساس تر کردن کودک) شبیه شستن پنجره ذهن است که باعث افزایش سطح هوشیاری و آگاهی درباره هر چیزی که پیرامون او اتفاق می افتد، می شود. و در یک تعریف ساده تر یعنی توجه کودک را به رویدادهای پیرامونش افزایش می دهیم.

 

وقتی که شما نسبت به محیط پیرامون خود حساس تر باشید …

 

اگر به مطالب درسی گوش می کنید، شما برای سپردن مطالب از تمام حافظه تان بهره می برید.

 

اگر به منظره ای نگاه می کنید، به هر نکته ظریفی توجه می کنید- به هر ساقه گیاهی، به مسیر آفتاب بر روی شاخه درختان و به رنگهای مختلف ابرهای بالای سرتان.

 

همه هنرمندان و دانشمندان در راه تعالیشان از حواس قویی خود بهره بسیار برده اند. حس بینایی، چشایی، شنوایی، بویایی، لامسه و حواس طبیعی درونی در تمرینات نیمکره راست به کار گرفته می شوند.

 

هدف سوم : افزایش خلاقیت

 

زمان دوره آموزش نیمکره راست بچه ها هیچ محدودیتی نمی شناسند. آنها هر چیزی را که دلشان بخواهد می توانند کشف کنند، به بازی بگیرند و خلق کنند.

 

هدف چهارم : تبدیل آموزش به یک بازی آسان و جذاب

 

می دانید که روی شانه هایتان یک کامپیوتر شخصی دارید؟ بله نیمکره راست مغز از هر چیزی در کسری از ثانیه تصویر برداری می کند و این اطلاعات را جذب و برای استفاده در آینده طبقه بندی می کند. و به همین دلیل است که آموزش از طریق نیمکره راست بسیار آسان و بیشتر شبیه یک بازی با اطلاعات طبقه بندی شده است.

 

هدف پنجم : به نبوغ فرزندان خود اجازه دهید تا بدرخشد

 

به فرزندانتان کمک کنید تا تواناییهایشان را بشناسند. متوقع نبودن از آنها بزرگترین هدیه شما به فرزندانتان در تمام طول دوره زندگیشان است.

 

در هر دوره آموزشی این سوال مهم مطرح می شود که کدام یک مهم تر است؟ طبیعت کودک ( یا همان ژنتیک، خصوصیاتی که بچه با آنها متولد می شود) یا آموزش و پرورش(محیط، فرهنگ و نحوه آموزشی که کودک با آن رشد می کند). کدام یک در پیشرفت کودک نقش اساسی دارد؟

 

ما بر روی آموزش و پرورش کودک تمرکز می کنیم زیرا چیزی است که ما می توانیم در آن تغییری ایجاد کنیم.

 

 

 

چگونه مغز در نیمکره چپ رشد می کند؟

 

نوزادان با استفاده از نیمکره راست مغز خود شروع به یادگیری در محیط زندگیشان می کنند. چیزی که بیشتر مردم نمی دانند. هر چند که آنها هم از همین مغز برای برقراری ارتباط با محیط زندگیشان استفاده می کنند. وقتی که نوزاد با استفاده از نیمکره راست مغز شروع به برقراری ارتباط با اطرافیانش می کند، اطلاعات از طریق فکر و احساس به والدینش منتقل می شود. والدین چپ مغز که بیشتر مواقع از طریق صحبت کردن ارتباط برقرار می کنند نمی توانند این داده های ظریف درونی را دریافت کنند

 

آنها بیشتر منتظر اولین کلمات کودک می مانند. بنابراین بچه ها برای نجات از این وضعیت شروع به یادگیری از طریق نیمکره چپ می کنند.

 

وقتی که پل ارتباطی بین نیمکره راست و چپ مغز ایجاد می شود کودک صحبت می کند و از این طریق نیازها و احساسهایش را با والدینش در میان می گذارد.

 

در این شرایط اگر نیمکره راست مورد توجه قرار نگیرد به تدریج حسهای درونی و یادگیری از آن طریق به فراموشی سپرده می شود.

 

راه‌های تقویت نیمكره چپ

 

آموزش نیمکره چپ مغز ساده است. این بخش مغز از طریق تکرار اعداد و ارقام، قانونها و توضیحات منطقی یاد می گیرد.

 

آموزش نیمکره راست مغز از این هم ساده تر است. این بخش مغز همانند یک اسفنج مجازی همه چیز را جذب می کند و از هر رویدادی در کسری از ثانیه عکس میگیرد. نیمکره راست حتی قابلیت ثبت چندین رویداد را با هم دارد. مثل یادگیری همزمان چندین زبان بدون هیچ اشتباه و سردرگمی.

 

مغز تصویربردار چیست ؟

 

فعالیت کل مغز به ما کمک می کند تا به تمام قابلیتها و تواناییهایمان دست یابیم. برای فهم این مساله که چگونه قابلیتهای هر دو نیمکره را بالا ببریم و آنها را فعال نگه داریم ما بیشتر بر روی کورتکس بیرونی نیمکره راست مغز تمرکز می کنیم که همان “مغز تصویربردار” است.

 

اگر شما حافظه تصویری قوی داشته باشید، آنوقت قادر خواهید بود پس از یکبار دیدن چیزی آن را با جزئیات تمام شرح دهید.

 

اگر شما هوش شنوایی* داشته باشید، میتوانید هر آلت موسیقی را با توجه به حافظه موسیقی خود کوک کنید.

 

اگر شما توانایی شهود داشته باشید، آنوقت می توانید افکار و احساسات دیگران بخوانید و درک کنید.

 

اگر شما تند خوانی یاد داشته باشید، میتوانید با ورق زدن یک کتاب مطالب آن را در حافظه تان ذخیره کنید.

 

اگر شما بتوانید محاسبات ریاضی را با سرعت کامیپوتر انجام دهید، آنوقت میتوانید ارقام یک فاکتور را در کمتر از یک ثانیه جمع بزنید.

 

اگر شما قابلیت فهم چند زبان را داشته باشید، میتوانید چندین زبان مختلف را بشنوید و درک کنید و صحبت کنید.

 

اگر شما خلاقیت داشته باشید، آنوقت میتوانید در کارگاه ذهنتان خلق کنید و بسازید و تجربه های ملموسی داشته باشید.

 

اگر شما تجسم پیشرفته داشته باشید، آنوقت در حالیکه در اتاق خود نشسته اید میتوانید ساعتی را به سیر و سیاحت در جنگل های دوردست بگذرانید و یا از بلندترین قله ها بالا بروید و یا در سواحل زیبای اقیانوس ها به استراحت بپردازید.

 

بی نهایت راه برای تقویت نیمکره چپ وجود دارد

 

در متن اصلی از اصطلاح perfect pitchاستفاده کرده است. در فرهنگ لغت longman   معنی این اصطلاح یعنی توانایی تشخیص صدای هر نوت تنها از طریق شنیدن. و چون اصطلاح مشخصی برای آن نیافتم آن را “هوش شنوایی” معنی کردم.

 

کلیک، کلیک، کلیک، کلیک. در هر ثانیه مغز شما چندین تصویر از این صحفه کتاب می گیرد. چشم شما مانند یک دوربین و اسکنر عمل می کند- ماهیچه های چشم، عدسی ها، شبکه اعصاب که این تصاویر را به مغز میرسانند- و نیمکره راست مغز که شبیه یک لابراتوار عکاسی و کتابخانه بزرگ عکس عمل می کند.

 

هر تصویر به صورت آنی و طبقه بندی شده بر اساس سیستم کامپیوتری مخصوص به هر فرد ذخیره می شود. این واقعا شگفت انگیز است.

 

این خاصیت منحصر به فرد نیمکره راست به ما این امکان را میدهد که یک نابغه باشیم، چیزی که تا قبل از این حتی فکرش را هم نمیکردیم.

 

همه فعالیتهایی که قبلا برای نیمکره راست و چپ نام بردیم، هر دو نیمکره مغز را بکار می گیرند بجز یکی- تجسم پیشرفته یا تصویرسازی ذهنی.

 

بر اساس نتایج اسکن مغز، تجسم تنها در نیمکره راست مغز انجام می شود. برای فعال کردن مراکز تصویرسازی در مغز اعصاب بینایی را تحریک می کنیم. این اعصاب مسیر ورود داده های لازم برای تجسم ذهنی است.

 

در ادامه یک تمرین چشمی برای تقویت مغز را با هم انجام می دهیم.

 

۱-    در یک محیط آرام با نور کافی خیلی راحت بنشینید.

 

۲-    حدود ۳۰ ثانیه به نقطه وسط سیب خیره شوید یا تا زمانی که اطراف این نقطه را درخشان ببینید. خیلی مهم است که کاملا متمرکز باشید.

 

۳-    حالا سریعا به تصویر بعد نگاه کنید و به نقطه سیاه وسط صفحه خیره شوید.

 

۴-    حالا چه می بینید؟

 

اگر تصویر زیر را به صورت معکوس دیدید حتی اگر این تصویر تار و ضعیف بود به شما تبریک می گویم. تجسم سازی ذهنتان فعال است. اگر نه ناراحت نشوید و دوباره تلاش کنید تا زمانی که بتوانید تصویر را ببینید.

 

آیا میدانید وقتی که درباه مغز صحبت می کنیم شما میتوانید کاملا نامتعادل باشید؟ روانشناسان دریافته اند وقتی که یکی از نیمکره ها به طور قابل ملاحظه ای نسبت به دیگری رشد می کند یک الگوی مشخص غالب بوجود می آید. حالا ما میدانیم که انسان میتواند بیش از یک غالب مغزی داشته باشد و این الگوهای ذهنی در نواحی مختلف مغز میتواند اتفاق بیافتد.

 

به عبارتی دیگر وقتی که دارید مساله ای را حل می کنید می تواند نیمکره راست مغزتان فعال باشد و زمانی که فوتبال بازی می کنید نیمکره چپ غالب باشد.

 

غالب های مغزی به طور کاملا مشهودی در کل بدن دیده می شود. همانطور که میدانید شما می توانید غالب مغزتان را نه تنها در شیوه یادگیری بلکه با توجه به فرم صورت و یا کشیدگی دستها، پاها و حتی چشم ها تعیین کنید. به این خاطر که هر نیمکره مغز نیمه قرینه بدن را هدایت می کند( مغز راست نیمه چپ بدن و مغز چپ نیمه راست بدن را کنترل می کند.

 

تقویت نیمکره های مغز

 

یک دانشمند آمریکایی هنگامی که در انگلیس رانندگی می کرد به نکته جالبی پی برد.( بر طبق قوانین انگلیس صندلی راننده در سمت راست است) او متوجه شد که به حرفهای همسرش که در سمت چپ او نشسته است خیلی بیشتر از زمانی که در آمریکا رانندگی می کند، گوش میدهد هر چند که در آن واحد رانندگی و جهت یابی هم می کرد.

 

در آمریکا صندلی راننده در سمت چپ قرار دارد و وقتی همسرش با او صحبت می کند ( در حین رانندگی او با گوش راست خود می شنود و چون نیمکره چپ مرد غالب مغزی است و او در حال رانندگی است نمی تواند به خوبی حرفهای همسرش را بشنود پس به صحبت های او بی توجه است.

 

یک خط عمود فرضی از مرکز بدنتان رسم کنید. هر نیمه از بدن به وسیله موتور مغزی نیمه مخالفش به کار می افتد. به عبارت دیگر وقتی شما دست چپ خود را حرکت می دهید نیمکره راست مغزتان فعالیت می کند.

 

نیمکره مغز خود را فعال کنید

 

سعی کنید نیمه غیر معمول بدنتان را به فعالیت وادارید مثلا: با دست غیر معمولتان بنویسید یا غذا بخورید و یا توپ را با پای غیر معمولتان شوت کنید.

 

هنگامی که افرادی که نیمکره چپ مغزشان فعال است مبادرت به انجام کاری به صورت خودانگیخته و خلاق می کنند (یعنی نیمکره راست مغز را فعال می کنند) یک اتفاق بی نظیر می افتد. آنها رشد می کنند و شکوفا می شوند. و همین اتفاق برای کسانی که نیمکره راست مغزشان غالب است می افتد وقتی که آنها برای انجام کارشان وقت بگذارند و برنامه ریزی کنند و کارها را مرحله به مرحله تا رسیدن به رویاهایشان پیش ببرند.

 

تمام اینها به این خاطر است که سلولهای مغزی که در نیمکره غیر معمول مغز فرد واقع شده و در حالت عادی فعالیتی نمی کنند، با یک پروسه تحریک شروع به کار میکنند. این دقیقا همان دلیلی است که باید مغز را ورزش داد و کل مغز را درگیر کرد. پس بهتر است هر روز کارهایی را با نیمه غیر مسلط بدن خود انجام دهید.

 

آموزش برای فعال کردن نیمکره چپ مغز

 

پازل حل کنید

 

– شطرنج بازی کنید

 

– کتاب بخوانید

 

– مساله ریاضی حل کنید

 

– برای روزتان برنامه ریزی کنید

 

– میزتان را مرتب کنید

 

– سخنرانی کنید

 

– حسابتان را بررسی کنید

 

– برای مسافرت برنامه ریزی کنید

 

– مقاله بنویسید

 

-نقاشی کنید

 

مجسمه سازی و طراحی کنید

 

– آواز بخوانید

 

– موسیقی بیاموزید و ساز بزنید

 

– برقصید

 

– مدیتیشن کنید

 

– با بچه ها بازی کنید

 

– به موسیقی گوش کنید

 

– خلاقانه و بدون دستورالعمل آشپزی کنید

 

– شعر بخوانید

 

– افکارتان را بنویسید.

 

آموزش دیدن برای یک معلم نیمکره راست مغز میتواند به مثابه یک سفر جذاب، هیجان انگیز و زیبا باشد. در ابتدای امر شما یک پروسه عشق به خویشتن را میگذرانید که از ورای این عشق و اعتماد به نفس هست که میتوانید آنچه که خوب است و شما دارا هستید را با دیگران سهیم شوید. موفقیت شما به عنوان یک معلم کاملا  به این وابسته است که شما چقدر ذهنتان را آرام سازید  و راحت و ریلکس باشید و امواج مغزیتان چقدر به حالت آلفا نزدیک باشد.

 

چهار عاملی که در زیر آمده مواردی هستند که شما را برای رسیدن به هدفتان یاری میدهند

 

۱-    آماده سازی درونی

 

۲-     زبان مثبت

 

۳-    فضای عاطفی

 

۴-    آرام کردن ذهن

 

آماده سازی درونی

 

چه فکر می کنید وقتی به شما بگویم که اگر از انجام فعالیتهای زیر لذت ببرید باعث توسعه سیستم عصبی کودکتان خواهید شد؟

 

۱-    یک ناهار خوب

 

۲-    ماساژ

 

۳-    رایحه درمانی

 

۴-    پیاده روی در پارکی زیبا

 

۵-    بازدید از یک موزه آثار هنری

 

۶-     نوشیدن یک فنجان چای خوشبو

 

آیا این حرف را قبول دارید؟ باور کنید که درست است. وقتی که شما روحیه خود را تقویت می کنید و یا نیازهایتان را به بهترین شکلی برآورده می سازید، اینها همه بر روی آنچه که می خواهید با کودکتان سهیم شوید تاثیر میگذارد.

 

کودکتان در هر مرحله ای که باشد (چه آن زمان که در رحم شماست و یا در کالسکه خوابیده و یا کودک بازیگوشی است که مشغول کشف دنیای اطرافش است) باید نیازهای خود را با عشق و به صورت کامل بر طرف کنید.

 

وقت گذاشتن برای خودتان می تواند پیاده روی در پارک یا یک حمام آرام و گرم و حتی یک فنجان چای داغ باشد در حالیکه به موسیقی موتزارت گوش می دهید. بعد از هر یک از اینها شما احساس می کنید که ماهیچه هایتان شل و رها شده است، ذهنتان آرام گرفته و نگرانیهای روزمره تان کاهش یافته است و ذهن شما به حالت آلفا نزدیک می شود. تنها در این حالت است که شما میتوانید به دنیای کودکان راه یابید با قلب و ذهنی باز.

 

اگر هم زمان دو نیمکره فعال کنیم چه می شود؟

 

وقتی که آرامش داریم بسیار راحت تر به مرکز شهودی وجودمان متصل می شویم. این دقیقا ما را به نیمکره راست مغزمان اتصال می دهد و این همان چیزی است که باعث می شود راحت تر با کودکمان ارتباط برقرار کنیم. یک معلم خوب نیمکره راست مغز میتواند دقیقا مانند یک کودک باشد.

 

آیا می توانید حدس بزنید وقتی معلمی که نیمکره چپ مغزش فعال است آموزش نیمکره راست بدهد چه می شود؟

 

۱-    کودک نسبت به روش آموزش بی علاقه می شود. توجه کودک به آموزش کم می شود و یک دوره آموزشی سخت را می گذراند.

 

۲-    نیمکره چپ مغز کودک غالب می شود. فعالیتهای نیمکره چپ کودک او را در به سمت حالت بتا سوق می دهد. در این حالت نیمکره چپ او بسیار عالی عمل می کند در حالیکه خلاقیت، تصویر سازی و درک و جذب راحت مطالب از بین می رود.

 

اما اگر معلم ( والدین کودک) آرام و راحت باشد و ذهن خود را آرام کند امواج مغزیش به سمت حالت آلفا سیر  میکند و احساس شادی می کند و میتواند خلاقانه رفتار کند و با کودک که معمولا در حالت آلفا است ارتباط برقرار کند و فعالیتهای آموزشی را به سمتی که کودک تمایل بیشتری دارد هدایت کند.

 

ارتباط بین نوزاد و والدین

 

نوزادان به طور صددرصد در حالت آلفا هستند. والدین برای داشتن یک ارتباط خوب و کامل با نوزادشان باید بتوانند ذهن خود را آرام کنند یعنی ریلکس باشند. برای همین شاید بهتر باشد که ابتدا والدین خود آموزش های نیمکره راست مغز را ببینند.

 

یکی از تاثیرات مهم رسیدن به حالت آلفا این است که تواناییهای نیمکره راست مغز و قوه شهود ما افزایش می یابد. در این حالت ما دقیقا شبیه یک کودک یاد می گیریم به سرعت و آسان.

 

ریتم تنفس شما گامهای رسیدن به آرامش ( تعادل و انرژی ) را تنظیم می کند. این همچنین شما را برای  حرکت امواج مغزیتان از حالت بتا به آلفا کمک می کند.

 

وقتی که بتوانید آگاهانه موقعیت خود را از حالت بتا به آلفا تغییر دهید، شما قادر خواهید بود در هر موقعیتی آرامش خود را حفظ کنید (ریلکس باشید) و آگاهی از تنفس به شما کمک می کند تا ذهن و احساس خود را آرام نگه دارید.

 

 در اینجا برای آرام سازی ذهن به شما پیشنهاداتی می دهیم

 

۱-    به ضربان قلبتان گوش فرادهید. آیا آرام است یا تند؟

 

۲-    چشمانتان را ببندید و بر روی ضربان قلبتان تمرکز کنید ( حدود یک دقیقه یا بیشتر)

 

۳-    حالا به آهنگ تنفستان توجه کنید. می بینید که چقدر آرام شده است ( به خاطر توجه شما به صدای قلبتان)

 

معمولا بچه های بزرگتر این تکنیک آرام سازی را دوست دارند در حالیکه نوزادان و نونهالان به آرام کردن تنفس و ذهن خود نیازی ندارند. آنها از قرار گرفتن بر روی بدن ما ( در زمان ریلکسیشن) و گوش دادن به صدای قلبمان در حالت آرامش، لذت می برند.

 

این یک روش عالی و یک زمان بسیار خوب برای آموزش تکنیکهای آرام سازی ذهن به بچه ها است

 

زمانی که شما یاد می گیرید چگونه در موقعیت آلفا باقی بمانید ( یعنی به همان حالتی که کودکان احساس می کنند و می اندیشند) بهتر است که یاد بگیرید که چگونه به زبان نیمکره راست یا همان زبان مثبت سخن بگویید.

 

دانستن زبان نیمکره راست بسیار مهم است چون آنگاه میتوانید با کودکتان به زبان خود او صحبت کنید. وقتی که شما با زبان مثبت با او سخن می گویید در حقیقت از دید کودک به مسائل نگاه می کنید و وقتی کودک احساس کند که درک می شود، بسیار خود را توانمند می بیند.

 

 

 

ده مرحله زبان عشق- از آخر به اول

 

برای اینکه بتوانید به زبان مثبت سخن بگویید ده مرحله را باید بدانید. اگر هر یک از این مراحل را با خود و فرزندتان تمرین کنید خواهید دید که چقدر احساسات شادتر و شفاف تری خواهید داشت.

 

استفاده از تصاویر

 

نیمکره راست مغز به تصویرساز مشهور است و با خلق تصاویر بهتر کار می کند. شما می توانید این کار را به صورت تمثیلی یا واقعی انجام دهید. در حالت واقعی میتوانید با کشیدن تصاویر مفهوم صحبتهای خود را توضیح دهید و در حالت تمثیلی می توانید با خلق یک تصویر ذهنی که به مفهوم سخنان شما بسیار نزدیک است، حرفتان را توضیح دهید. مثلا به جای اینکه بگویید ” ساکت باشید” بهتر است بگویید” بچه ها بیایید مثل یک موش ساکت باشیم

 

 مثبت باشید

 

ذهن بشر قادر به ساخت تصاویر منفی نیست. برای همین اگر شما به کودکتان بگویید ” در خیابان راه نرو” ذهن او تصویری از پیاده روی در خیابان می سازد و در عمل از همین تصویر ذهنی تبعیت می کند. و همین طور اگر به او بگویید ” راه رفتن در پیاده رو مطمئن تر است” در ذهن او تصویر راه رفتن در پیاده رو شکل می گیرد و شما رفتار مطلوب را میتوانید از او انتظار داشته باشید.

 

تقویت نیمكره راست

 

آواز بخوانید

 

نیمکره راست مغز به موسیقی خیلی خوب پاسخ میدهد. در مراکز پیش دبستانی و دبستان از ترانه ها و صدای زنگها برای یادآوری کردن قوانین و برنامه های مدرسه به بچه ها، استفاده می کنند.

 

مثلا وقتی که مادری با صدای مهربان در مورد خوردن سبزی و میوه آواز میخواند. بچه ها با اشتیاق و بدون هیچ فشاری میوه و سبزی خود را میخورند. وقتی که مطالب به همراه موسیقی آموزش داده شوند، یادگیری بسیار آسان تر می شود.

 

هیجان را اضافه کنید

 

تصویر سازی موتور بازیهای نیمکره راست مغز است. این وسیله همچنین ابزار آموزشی بچه ها است.

 

برای مثال دانش آموزان بزرگتر برای حل یک صفحه مساله ریاضی می توانند آرام پشت میز بنشینند و از نیمکره چپ خود کمک بگیرند در حالیکه دانش آموزان نیمکره راستی! به چیزهای دیگری نیاز دارند… .

 

میتوانید در قالب بازی و یا به کمک عروسکهای مورد علاقه بچه ها و یا با سخن گفتن از زبان وسیله ها او را به انجام کار مورد نظر تشویق کنید

 

خنده دار باشید

 

تحقیقات نشان میدهد که قسمت جلوی نیمکره راست مغز نقش اساسی را در فهم مطالب طنز گونه ایفا می کند. وقتی که به بچه ها آموزش میدهید از داستانهای خنده دار و لطیفه های بچه گانه کمک بگیرید.

 

اطلاعات با ماشین خنده مستقیما به حافظه بلند مدت میرود

 

مهمترین چیز رابطه شما با فرزندتان است

 

ما در کلاسهایمان یک تابلو بزرگ بر روی دیوار نصب کرده ایم با این عنوان ” اول رابطه”. این تابلو به ما یادآوری می کند که نوع رابطه ما با فرزندانمان بسیار مهم است.

 

داستان : اول عشق

 

باربارا مادر دو بچه دبستانی است که از دوره نوزادی شروع به آموزش آنها از طریق کارتهای آموزشی کرده است. او شرح میدهد که : وقتی بچه بزرگترم تیم – به دنیا آمد من و یکی از دوستانم که تقریبا همزمان بچه دار شده بودیم شروع به مطالعه و تحقیق درباره آموزش به نوزادان کردیم و بعد کلی کارت آموزشی ریاضی، کلمه و زبان خارجی و … ساختیم و به طور منظم با بچه ها کار می کردیم.

 

پسر دوستم در سه سالگی شر وع به خواندن کرد در حالیکه پسر من بیشتر به ماشین و کامیون علاقه نشان میداد. خیلی نا امید شده بودم و با خودم فکر می کردم که مشکل کجاست. همسرم از من پرسید ” تو دقیقا دوست داری که پسرمان چه چیزهایی یاد بگیرد؟” و من بعد از یک زمانی طولانی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که می خواهم پسرم عاشق یاد گرفتن باشد و ما ساعات خوشی را با هم بگذرانیم

 

زمانی که من هدفم را تشخیص دادم احساس آرامش کردم. همچنان کارتهای آموزشی می ساختم و با پسرم کار می کردم ولی هدف من بازی با کودکم بود. وقتی پسرم پنج ساله شد شروع به خواندن از روی کتاب کرد

 

حالا می خواهم به والدین بگویم که بچه ها را دوست داشته باشید. زمانی که آنها احساس کنند که شما دوستشان دارید، آنها تشنه یادگیری می شوند و چیزی نمی تواند آنها را متوقف کند. بدون هیچ قید و شرطی عاشق آنها باشید همانطور که هستند. اگر چنین باشد همه چیز به صورت طبیعی اتفاق می افتد

 

ارتباط دوستانه

 

تمام بچه ها از اینکه مورد قبول والدینشان باشند و تشویق شوند و بدون هیچ قید و شرطی دوست داشته شوند، بسیار احساس کامیابی و رضایت می کنند.

 

قبل از شروع هر نوع آموزشی باید عشق خود را نسبت به آنها نشان دهید.می توانید از سه روش برای بیان احساساتتان استفاده کنید:

 

روش گفتاری– از کلمات محبت آمیز استفاده کنید و به او بگویید  که چقدر دوستش دارید و یا او را تایید و تشویق کنید.

 

روش چشمی– با لبخند و تماس های چشمی عشق خود را به او نشان دهید.

 

روش لمسی– او را نوازش کنید و در آغوش بگیرید و بدنش را ماساژ دهید.

 

یک فاکتور مهم برای داشتن یک مکالمه دوستانه، پنهان نکردن مشکلات و ایرادها است. به خاطر داشته باشید که

 

وقتی کار اشتباهی می کنید عذر خواهی کنید. این حتی در مورد نوزادان و بچه های کوچک هم صادق است. شاید فکر می کنید که آنها متوجه نیستند ولی آنها به خوبی می فهمند.

 

معذرت خواهی تنها بیان کلمات نیست بلکه حتی می تواند پیامهایی باشد که از طریق فکر و انرژی شما فرستاده می شود. معذرت خواهی فضای رابطه شما و کودکتان را تمیز و شفاف می کند و ایجاد یک رابطه دوستانه دائمی را ممکن می سازد. و حتی زمانی که کودکتان بزرگ شد به او کمک می کند تا صبورتر باشد و اطرافیانش را راحت تر ببخشد.

 

هماهنگی بین کلمات و افکارتان

 

میدانید که نیمکره راست مغز امواج را دریافت می کند. بنابراین وقتی که شما به فرزند خود حرفی می زنید در حالیکه به چیز دیگری فکر می کنید شما دو نوع فرکانس متفاوت برای کودک می فرستید و او را گیج می کنید.

 

زمانی که افکار و احساستان با کلماتی که برای بیان آنها استفاده می کنید هماهنگ باشد شما یک نوع فرکانس برای کودک می فرستید. این صداقت شما به کودک کمک می کند تا به دریافتهای درونی اش اعتماد کند. متاسفانه اگر از همان ابتدا این رابطه با دروغ، پنهان کاری و عدم صداقت منقوش شود، کودک سر در گم می شود و حتی ممکن است دریچه های دریافت نیمکره راست مغز خود را ببندد.

 

وقتی که بچه در محیط صادقانه و با عشق بزرگ می شود، دریافتهای درونی درستی دارد و این دریافتها معلم فردای او خواهد بود.

 

نیمکره راست مغز را در زمانهای مطلوب در هر روز تغذیه کنید

 

همانطور که میدانید ضمیر ناخودآگاه انسان می تواند با دیدن یک تصویر زیرکانه و ظریف شروع به فعالیت کند و این نکته ای است که در تبلیغات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد!

 

از طریق پیامهای عشق و دوست داشتن و جملات تشویقی در زمانهایی از روز که نیمکره راست به راحتی اطلاعات را جذب می کند، می توان حساسیت نیمکره راست مغز را بالا برد.

 

زمانی که در حالت آرامش عمیق هستیم اطلاعات مستقیما به نیمکره راست مغز ما می رود. مثل : صبح زود، زمان استراحت نیمروز، قبل از رفتن به رختخواب و خواب شب

 

بهتر است در این زمانها با فرزندانمان اوقاتی را بگذرانیم تا به اصطلاح آنها را کوک! کنیم. این زمانها می تواند تجربه های بسیار محبت آمیز و شفا دهنده ای باشد.

 

وقتی که بخواهید با بچه های بزرگتر زمانی را سپری کنید متوجه خواهید شد که آنها با شما احساس راحتی نخواهند داشت. اجازه دهید راجع به احساسشان با شما صحبت کنند و تصویر ذهنی خودشان را از شما اصلاح کنند. به آنها فضا دهید تا افکار دوستی و عشق را جایگزین دیدگاه های منفی شان کنند.

 

به فرزندانتان بگویید که چقدر به آنها توجه دارید و مواظبشان هستید، که چقدر آنها منحصر به فرد هستند و چقدر آنها را به خاطر خودشان (همینی که هستند) دوست دارید. شما می توانید هر پیام مثبت دیگری را که به بهتر شدن زندگی کودکتان کمک می کند استفاده کنید  مثل اینکه به او بگویید تو می توانی همه چیز را خیلی راحت یاد بگیری.

 

در ذهنتان همیشه بهترین ها را به تصویر بکشید

 

تا به حال این جمله را شنیده اید که شما می توانید تا آخرین پله نردبانتان بالا بروید و نه بیشتر، پس نردبان را بلندتر انتخاب کنید. این واقعیت دارد. تنها محدودیتی که بچه های ما می شناسند محدودیتهایی است که ما به آنها می شناسانیم.

 

آیا باور می کنید که کودک شما نابغه هست؟ او میتواند هر چیزی که دلش میخواهد انجام دهد؟

 

آیا باور می کنید که: او می تواند کوچکترین اطلاعات را از محیط بگیرید و به صورت مرتب و طبقه بندی شده در ضمیر ناخودآگاهش ذخیره کند. بنابراین اگر شما یک دایرةالمعارف را در جلوی چشمان او ورق بزنید او می تواند جزء به جزء اطلاعات را برای استفاده در آینده حفظ کند.

 

آیا باور می کنید که آیا باور میکنید که شما یک نابغه هستید و حافظه تصویری خوبی دارید؟می توانید تندخوانی  کنید و مسایل ریاضی را با سرعت کامپیوتر محاسبه کنید و یا هر نت موسیقی را با شنیدن صدای آن تشخیص دهید و قادرید که چندین زبان را بیاموزید و حس ششم شما فعال است و یا می توانید چیزهایی را اختراع کنید و بسازید…..

 

هیچ محدودیتی وجود ندارد

 

اگر چنین است که بسیار عالی است. و اگر نه تلاش کنید تا همه اینها را باور داشته باشید. باور اینها برای انجام برنامه های آموزشی نیمکره راست بسیار ضرورری است. چون وقتی شما از خود و فرزندتان چنین تصویری دارید تمام تلاشتان را می کنید تا به آن دستیابید

 

این تصویر را در ذهنتان بسازید بقیه چیزها به دنبالش خواهد آمد. وقتی که این ده تکنیک زبان مثبت را استفاده می کنید هیچ محدودیتی بر سر راه موفقیت فرزندتان وجود نخواهد داشت.

 

تهیه کننده : حمید صفری از دبستان میثم تمار
 


عطاری سید

تهیه کننده انواع گیاهان دارویی و ادویه جات

آدرس : لار - شهرقدیم - فلکه موشکی -روبروی نان شیرینی نخل

تلفن :07152345368       همراه :09380958163

لار - شهرقدیم - مدرس جنوبی - جنب فروشگاه کوروش

تلفن : 07152330516    همراه :09380958163


 

 

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
بخش نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

ورود کاربران


عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار کلي سايت


  آمار بازديد آمار بازديد
  بازديد امروز بازديد امروز : 138
  بارديد ديروز بارديد ديروز : 3,567
  ورودي امروز گوگل ورودي امروز گوگل : 0
  ورودي گوگل ديروز ورودي گوگل ديروز : 1
  بازديد هفته بازديد هفته : 138
  بازديد ماه بازديد ماه : 8,789
  بازديد کلي بازديد کلي : 88,237

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آِ ي پيآِ ي پي : 3.238.174.50
  مرورگر مرورگر :
  سيستم عامل سيستم عامل :