دوشنبه 27 فروردین 1403انواع دندان مصنوعی،دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی

 

آشنایی کامل با دندان مصنوعی 

دندان مصنوعی بسته به نیاز شما می تواند پروتز جزئی یا پروتز کامل باشد. پروتزهای جزئی برای جایگزینی تعداد انگشت شماری از دندانهای از دست رفته طراحی شده اند ، در حالی که پروتزهای کامل جایگزین تمام دندانهای پایین یا بالای دهان شما می شوند. 

چه در فکر تهیه دندانهای باشید ، چه از قبل آنها را داشته باشید و چه کسی را که دندانهای مصنوعی دارد بشناسید ، به احتمال زیاد ممکن است درباره آنها سوالاتی داشته باشید. در ادامه اطلاعاتی در مورد دندانهای مصنوعی ، نوع مراقبت مورد نیاز آنها و ... آماده کرده ایم. ما امیدواریم که بتوانیم به شما کمک کنیم جواب همه سوالات دندان مصنوعی خود را پیدا کنید و در صورت لزوم بفهمید که آیا دندانهای مصنوعی مناسب شما هستند.

 

دندان مصنوعی چیست؟

دندانهای مصنوعی ، دندان ها و لثه هایی هستند که به توجه به فرم دهان شما شکل می گیرند و توسط دندانپزشکان ایجاد می شوند تا جایگزین دندان های طبیعی از دست رفته شوند. دندانهای مصنوعی می توانند کامل یا جزئی باشند ، به این معنی که می توانند تمام دندانهای روی خط لثه بالا یا پایین را جایگزین کنند ، یا دارای فقط تعدادی از دندانهای فاقد دندان هستند. صرف نظر از اینکه شما به چه نوع پروتزهای دندانی نیاز داشته باشید ، آنها متناسب با دهان شما ساخته می شوند و از نظر بصری با دندان های موجود شما مطابقت دارند.

 

 انواع دندان مصنوعی ثابت, ویزگی دندان مصنوعی خوب

مواد استفاده شده برای ساخت دندانهای مصنوعی شکننده تر از دندانهای طبیعی است

 

دندانهای مصنوعی از چه چیزهایی ساخته شده اند؟

در گذشته ، دندانهای مصنوعی که پروتزهای مصنوعی را تشکیل می دهند از پرسلن یا پلاستیک ساخته می شدند ، اما پروتزهای مدرن تر به طور کلی از یک رزین سخت ساخته می شوند. مواد استفاده شده برای ساخت دندانهای مصنوعی شکننده تر از دندانهای طبیعی است و در صورت افتادن یا عدم مراقبت از آنها به راحتی شکسته یا ترک می خورد. این ماده همچنین بسیار سریعتر از دندانهای طبیعی ساییده می شوند و بنابراین باید هر پنج سال یا همین حدود با یک مجموعه جدید از دندانهای مصنوعی جایگزین شود.

 

ساختار حمایت کننده از پروتزهای دندانی که دندانهای مصنوعی را در جای خود نگه داشته و شبیه خط لثه طبیعی است ، اغلب از یک رزین مشابه برای دندانها ، یا از یک ماده پلیمری انعطاف پذیرتر ساخته می شود که کاملاً روی خط طبیعی لثه قرار می گیرد.

 

چرا از دندان مصنوعی استفاده کنیم؟

دندان مصنوعی نه تنها ظاهر لبخندی را که دارای چندین دندان از دست رفته است بهبود می بخشد ، همچنین با حمایت از ساختارهای اطراف گونه ها و لب ها ، ساختار دهان را سالم نگه می دارند. دندان های مصنوعی همچنین امکان خوردن غذاهایی را که نیاز به جویدن دارند فراهم می کند و باعث می شود که رژیم شما به همان صورت باشد و از داشتن تغذیه مناسب نیز اطمینان حاصل کنید. سرانجام، دندانهای مصنوعی یک راه حل مناسب برای جایگزینی دندانهایی است که باعث ایجاد درد جدی و مشکلات بهداشت دهان و دندان می شوند ، مانند دندانهایی که ریشه آنها پوسیده است یا آسیب شدید دیده است. نصب پروتز به معنای از بین بردن دندانهای دردسرساز و جایگزینی قوی و زیبا است.

 

 انواع دندان مصنوعی ثابت, ویزگی دندان مصنوعی خوب

دندان مصنوعی جزئی و کامل

 

دندان مصنوعی جزئی

هنگامی که دندان های طبیعی اطراف آن به اندازه کافی محکم نیستند و نمی توانند ساختارهایی مانند پل های دندانی را تحمل کنند یا بیش از یک یا دو دندان از بین می روند ، معمولاً از دندان مصنوعی جزئی استفاده می شود.

دندان مصنوعی جزئی به بخشی از خط لثه که روی آن قرار می گیرند ، نصب می شوند و روی دندان های طبیعی مجاور بسته می شوند تا از جای خود تکان نخورند. با این وجود آنها به طور دائمی بسته نمی شوند و هر وقت بخواهید می توانید آنها را به راحتی تمیز کنید و هنگام خواب بیرون بیاورید.

 

دندان مصنوعی کامل

دندان مصنوعی کامل ، پروتزهایی هستند که جایگزین تمام دندانهای طبیعی شما می شوند. می توانید آنها را برای خط لثه بالا یا پایین خود نصب کنید و با مکش و یا کمک چسب در جای خود قرار می گیرند. درست مانند پروتزهای جزئی ، به راحتی قابل جابجایی هستند.

 

دندان مصنوعی فوری و اوردنچر

انواع مختلفی از پروتزهای کامل و جزئی وجود دارد که با پروتزهای سنتی دائمی از جمله نوعی پروتز فوری متفاوت است. این دندانهای مصنوعی قبل از اینکه دندانهایی که با دندانهای مصنوعی جایگزین شوند ایجاد شده و بلافاصله پس از کشیدن دندان و در طی روند بهبودی که می تواند تا شش ماه طول بکشد ، استفاده می شود. این پروتزها راحت تر از دندانهای مصنوعی دائمی قابل جابجایی هستند تا با تغییر تورم لثه و فک هنگام بهبودی ، در دهان تغییر کنند. پروتزهای فوری با تکمیل روند بهبود و آماده شدن دهان برای دندان های مصنوعی دائمی ،بیرون انداخته می شوند.

 

اوردنچرها جایگزینی است که اگر دندانهای مصنوعی سنتی بسیار ناخوشایند باشد یا چند دندان طبیعی باقی مانده باشد ، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اوردنچرال ها روی ریشه دندان های طبیعی و یا روی ایمپلنت قرار می گیرند. برخی این نوع پروتز را راحت تر می دانند و همچنین به راحتی قابل جابجایی هستند.

 

 • بریج برای درمان بی‌دندانی
 • مسواک بزنید حتی اگر دندان ندارید

دندان مصنوعی پشتیبانی شده با ایمپلنت

همانطور که به نظر می رسد از نام آن پیداست ، اینها پروتزهایی هستند که توسط ایمپلنت های دندانی لنگر می اندازند. کاشت دندان یک وسیله ثابت است که در استخوان فک قرار می گیرد و می تواند برای جایگزینی هر تعداد دندان استفاده شود. آنها از خود ایمپلنت ، یک پایه فلزی (معمولاً تیتانیوم) و یک تاج سفارشی تشکیل شده است که دقیقاً مانند یک دندان طبیعی است.

 

پروتزهای ایمپلنت دارای چندین روش مختلف برای اتصال آنها هستند ، اما باید مانند دندان های مصنوعی سنتی از آنها مراقبت و درمان شود. انجام آنها در فک پایین معمولتر است زیرا قسمت فوقانی مشکلات کمتری در اتصال ایمن دارد ، اما افراد زیادی روی هر دو سمت بالا و پایین کاشت دارند.

 

 انواع دندان مصنوعی ثابت, ویزگی دندان مصنوعی خوب

راههای تمیز کردن دندان مصنوعی 

 

 • تجربه روابط جنسی لذتبخش و ایمن

 • رزرو تورهای داخلی و خارجی از درگاه معتبر

چگونه دندان های مصنوعی را تمیز کنیم

صرف نظر از اینکه شما چه نوع دندان مصنوعی دارید ، همه دندانهای مصنوعی باید مانند دندانهای معمولی روزانه تمیز شوند. حتی اگر همه دندانها از دندان مصنوعی تشکیل شده باشد ، باکتری ها ، پلاک و رسوب روی آن جمع شده و می توانند به دندانها و لثه های موجود آسیب برسانند.

 

برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی ، آنها را از دهان خود خارج کرده و آب تمیز روی آنها بگیرید تا ذرات غذایی را که ممکن است بین دندانها ، در امتداد خط لثه یا زیر ساختار قرار بگیرند ، از بین ببرید. سپس با استفاده از یک صابون ملایم یا تمیز کننده دندان مصنوعی ، دندان مصنوعی را با مسواک بسیار نرم مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که از پاک کننده های دیگر ، خمیردندان های معمولی یا مسواک های برقی استفاده نکنید زیرا این مواد خیلی ساینده هستند و باعث آسیب رساندن و فرسودگی مواد پروتز می شوند. پس از تمیز کردن ، مطمئن شوید که آنها را خوب بشویید.

 

در حالی که دندان های مصنوعی شما از دهان خارج شده است ، در صورت لزوم حتماً با مسواک بسیار نرم و مرطوب و خمیر دندانهای حاوی فلورید لثه ها و هرگونه دندان طبیعی را تمیز کنید. اگر مسواک شما خیلی خشن است ، انگشت خود را در یک پارچه مرطوب و نرم بپیچید و لثه های خود را به آرامی بمالید ، مطمئن شوید که تمام سطوح را تمیز می کنید.

 

 انواع دندان مصنوعی ثابت, ویزگی دندان مصنوعی خوب

نگهداری از دندان مصنوعی

 

راههای نگهداری از دندان مصنوعی 

همیشه دندان های مصنوعی خود را قبل از خواب دربیاورید تا به آنها آسیب نرساند ، آنها را از جای خود خارج کنید و به لثه های خود کمی زمان دهید تا آرام شوند. پروتزهای خود را کاملاً در آب گرم ، اما نه خیلی داغ غوطه ور کنید تا خشک نشوند و دچار شکستگی نشوند. از محلول خیساندن پروتز فقط در صورتی استفاده کنید که دندان مصنوعی شما اجزای فلزی نداشته باشد زیرا محلول می تواند فلز را لکه دار کند. 

 

مزایای استفاده از دندان مصنوعی

کسانی که بسیاری از دندان های خود را از دست داده اند بیشترین سود را در استفاده از پروتزهای مصنوعی خواهند یافت. گزینه دیگر یا انجام هیچ کاری می تواند منجر به مشکلاتی در فعالیت های روزمره مانند جویدن، بلعیدن و حتی صحبت کردن شود. همچنین، کسی که چند دندان پشت سر هم از دست بدهد ممکن است در نهایت دچار افتادگی بافت صورت شود. پروتزهای دندانی می توانند به آنها کمک کنند تا دوباره احساس طبیعی و خوب داشته باشند.

 

کسانی که هنگام جویدن و غذا خوردن درد دارند نیز می توانند از طریق پروتزهای دندانی تغییر پیدا کنند. اگر مدت زمان طولانی دندان درد داشته اید، هنگام برداشتن دندان ها مقدار زیادی تسکین می یابد و درد وجود ندارد. دندان مصنوعی یک جایگزین بدون درد است و می تواند به بسیاری از این مشکلات کمک کند. این امر به ویژه در دوران مدرن بیشتر مورد توجه است، زیرا جدیدترین پروتزهای مصنوعی محکم، انعطاف پذیر بوده و به نگهداری کمی نیاز دارند.

 

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
بخش نظرات


کد امنیتی رفرش

ورود کاربران


عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد

آمار کلي سايت


  آمار بازديد آمار بازديد
  بازديد امروز بازديد امروز : 554
  بارديد ديروز بارديد ديروز : 827
  ورودي امروز گوگل ورودي امروز گوگل : 2
  ورودي گوگل ديروز ورودي گوگل ديروز : 0
  بازديد هفته بازديد هفته : 554
  بازديد ماه بازديد ماه : 7,394
  بازديد کلي بازديد کلي : 438,377

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آِ ي پيآِ ي پي : 3.233.242.67
  مرورگر مرورگر :
  سيستم عامل سيستم عامل :