پنجشنبه 03 خرداد 1403برنامه رژیم غذایی, رژیم غذایی برای لاغری

تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه اقدامی غیر علمی و با سلامت فرد مغایرت دارد

 

در جهان امروز به دلیل تغییر شیوه زندگی، شیوع چاقی بویژه در خانم ها روبه افزایش است. بنابراین برای کاهش عوارض چاقی باید جامعه را در مورد تغذیه مناسب آگاه‌تر کرد. افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد. استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است. سایت‌های غیرمجاز اینترنتی که مردم برای مشاوره در زمینه مشکلات تغذیه‌ای استفاده می‌کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت‌ها به جای افراد مجرب و آموزش‌دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می‌شود. آنچه اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری اینترنتی و همچنین بهترین راه‌های لاغری می‌باشد‌. 

 

عوارض چاقی

بیماری‌هایی چون دیابت ـ هیپرلیپیدی ـ کاهش طول عمر ـ سرطان ـ تنگی‌تنفس ـ سنگ صفرا ـ مشکلات باروری و زایمان و ... برای فرد ایجاد می‌شود. چاقی شکمی نیز مشکلاتی مانند دیابت و افزایش قند خون و عدم تعادل قند خون، افزایش چربی‌های خون و افزایش فشار خون، کاهش ‌طول عمر و امید بر زندگی و همچنین کاهش تناسب و زیبایی اندام برای افراد را به همراه دارد.

 

چاقی شکمی 

اندازه دور شکم در خانم‌ها کمتر از 80 سانتیمتر طبیعی و با رنگ سبز و بین 88 ـ 80 هشدار و زرد رنگ می‌باشد .‌اگر به اعدادی ‌بالاتر از 88 باشند، ‌خطرناک و قرمز رنگ است‌. اما در آقایان این اعداد متفاوت است، تا 94 سانت طبیعی و سبز رنگ و بین 102 ـ 94 ‌هشدار و زرد رنگ و بالاتر از 102 خطر ناک و قرمز رنگ می‌باشد‌.

کاهش وزن کلی بدن تا رسیدن به شاخص توده بدن بین 25 ـ 20 که خود به خود باعث لاغری کلی بدن و در نتیجه شکم می‌شود؛ برخی تصور می‌کنند که در ناحیه شکم آب جمع شده و باعث بزرگ شدن شکم آنها شده است‌. روزانه 5/2 لیتر حجم آب مصرفی است که به همان اندازه از کلیه‌ها دفع میشود. در حالی که افزایش وزن به صورت چربی ابتدا در ناحیه شکم و سپس ران‌ها و باسن می‌شود. 

 

کمربند و شکم بند و سایر وسایل لاغری

باور غلطی درباره کمربندها و شکم‌بند‌های لاغری وجود دارد که افراد باید بدانند این کمربند‌ها بیشتر آب میان بافتی را کاهش می‌دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند.کمربند‌های لاغری در دو نوع ‌حرارتی و لرزشی وجود دارند؛ ولی هیچیک مجوز FDA (اداره غذا و دارو آمریکا) را ‌ندارند. با لرزش و حرارت این کمربندها فقط آب میان بافتی کاهش می‌یابد‌؛ اگر چربی‌ها حرکت کنند و وارد جریان خون شوند ممکن است باعث ایجاد خطر سکته قلبی و مغزی از طریق مسدود کردن عروق هم شوند‌. نمی‌توانیم از امواج مغناطیسی بر بدن به عنوان روش لاغری استفاده کرد‌، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع‌، سردرد ‌و سرگیجه مینماید‌. ‌استفاده از آنها نمی‌تواند دائمی باشد و بی‌اثرند؛ گوشواره‌های مغناطیسی از جنس ژرمانیوم تهیه شده و تاثیری در کاهش چربی ندارد. 

 

برنامه رژیم غذایی, رژیم غذایی برای لاغری

حذف وعده‌های غذایی نه تنها‌ سبب لاغری نمی‌شود بلکه چاقی اندام‌ها را نیز به دنبال دارد

 

باورهای نادرست لاغری

نباید به منظور بازاریابی واژه‌ی لاغری و یا رژیمی را به هر ماده‌ی غذایی و خوراکی چسباند. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه‌ی لاغری و..باید دانست هیچ ماده‌ی غذایی باعث لاغری نمی‌شود‌. فقط آب چاق‌كننده نيست. ‌در‌باره نوشابه‌های رژیمی باید دانست که: نوشابه رژیمی که حاوی فتیل الانین‌، ساخارین‌، اسپارتام‌، اسه سولفام کا (‌قند‌های مصنوعی‌) می‌باشند، هم چاق‌کننده هستند علاوه بر آن برای خانم‌های حامله توصیه نمیشوند و مصرف آنها اشتیاق بیشتر‌، خوردن پیدا می‌شود ‌چون حس می‌کنند که این نوشابه ها چاق‌کننده نیستند‌و باعث افزایش ولع به خوردن میشوند.

 

واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی‌توان نا‌محدود آنها را مصرف کرد‌. تبلیغات در گذشته در مورد آب درمانی زیاد بوده و حتی مصرف تا روزی 6 لیتر هم توصیه میشده است. که علمی نیست‌. زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی‌، ادم (ورم ) و سوء تغذیه افراد می‌شود‌. مصرف آب کرفس‌، شوید‌، جعفری تاثیری در لاغری ندارند‌. ترشی‌، سرکه‌، آب لیمو‌، لواشک‌، آلوچه‌، آبغوره سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن بدن می‌شوند و از آنجایی که آب‌غوره حاوی ‌نمک است سبب افزایش فشار خون در افراد هم می‌گردد. فرم ترانس‌، نمک‌، روغن جامد و شکر در بیسکوئیت‌ها باعث چاقی می‌شود‌.

 

حذف وعده‌های غذایی 

حذف وعده‌های غذایی نه تنها‌ سبب لاغری نمی‌شود؛ بلکه چاقی اندام‌ها را نیز به دنبال دارد. نخوردن صبحانه باعث افزایش چاقی می‌شود‌. چون بدن دائم حرص و ولع دارد تا جبران گرسنگی را بنماید. حذف نان و برنج نیز به طور کامل اشتباه است؛ زیرا سلول‌های عصبی نیاز به کربوهیدرات دارند و 60% انرژی باید از اینها تامین شود‌. 

 

برنامه رژیم غذایی, رژیم غذایی برای لاغری

تجویز یک رژیم کپی شده و یکسان برای چاقی و لاغری به همه ی افراد خلاف محسوب میشود

 

راههای تشخیص رژیم های غذایی چاقی و لاغری غیر علمی و تقلبی 

• یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم های چاقی و لاغری در شبکه های مجازی و اینترنتی، وجود حاشیه های تبلیغاتی چشمک زن، جهت محصولات تجاری مختلف با هدف تبلیغات و بازار یابی کالاها است. نام و تخصص و رشته ی تحصیلی نویسنده مطلب هم معلوم نیست.

 

• گاهی افرادی اقدام به توزیع رژیم های غذایی از قبل آماده و پرینت شده به مراجعین مینمایند، در واقع قبل از رویت بیمار نسخه اش را پیچیده اند! بعنوان مثال برخی از پزشکان متخصص، پزشکان عمومی، فیزیوتراپها، کارشناسان فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی، مدیران باشگاههای ورزشی و حتی موسسات زیبایی پوست و مو و آرایشگاهها و یا ..شامل میشود. و بابت آن هزینه هم دریافت مینمایند. این رژیم ها عموما از اینترنت اقتباس و یا مستقیما پرینت شده اند و فاقد وجاهت علمی هستند.

پیشنهاد ویژه
 • درمان بیش فعالی,گفتار درمانی,درمان شب ادراری

  چه چیزهایی باعث بیش فعالی کودک می شود؟

 • انواع رژ,کرم پودر,ادکلن

  اتو مو با کفی سرامیکی بدون سوزاندن مو

 • خرید بلیط,بلیط هواپیما,رزرو تور

  رزرو آنلاین مفرح ترین تورهای پیشنهادی فصل

 

• ارائه ی رژیم غذایی یکسان برای همه ی مراجعین چاق و لاغر، بدلیل عدم توانایی رژیم نویسی. در حالی که با توجه به شرایط هر فرد باید رژیم خاصی ارائه داد و یک نسخه را نمی توان برای همه ی افراد پیچید. از نظر قانونی و علمی وشرعی، تجویز یک رژیم کپی شده و یکسان برای چاقی و لاغری به همه ی افراد، خلاف محسوب میشود، چرا که هر شخص، اندازه جثه ، قد ، وزن و اندازه دور شکم واز نظر هورمونی، فیزیولوژیک، وضعیت اقتصادی وعادات غذایی متفاوت دارد، بنابراین تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه اقدامی غیر علمی و با سلامت فرد مغایرت دارد. 

 

• رژیم های غذایی که کارشناسان و متخصصان تغذیه طی زمان مشاوره به افراد آموزش میدهند، حاصل تشخیص نوع مشکل مراجعه کننده، با طراحی، برنامه ریزی و عموما همانند نسخه نویسی دارویی، دارای نگارش دستی و غیر تایپی است. و صرفا جهت همان فرد مراجعه کننده طراحی شده است و برای فرد دیگری قابل استفاده نیست. 

 

• مشاوره تغذیه و رژیم درمانی میبایست بصورت حضوری (غیر اینترنتی) انفرادی و خصوصی بوده و بدون حضور فرد دیگر وحداقل به مدت نیم ساعت صورت پذیرد.

 

• در رژیم های غیر علمی، بدلیل عدم آشنایی آنان با علم و رشته تغذیه و رژیم های غذایی، تجویز داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی فراوان در دراز مدت از جمله کورتون و دگزامتازون وسیپروهپتادین و... برای افراد لاغر و یا تجویز انواع دمنوش،کرفس، چای سبز، زیره، لیمو و... برای افراد چاق می نمایند. کارشناسان و متخصصین تغذیه نیازی به تجویز هیچیک از آنها نداشته و رژیم غذایی علمی مبتنی بر کتب مرجع دانشگاهی تنظیم مینمایند.

 

مشخصات رژیم غذائی علمی و استاندارد:

• تمام مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن را در بر بگیرد . 

• رژیم غذائی براساس سن ، جنس، میزان فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیک و عادات غذایی فرد برنامه ریزی گردد. 

• فرد در طول روز احساس گرسنگی و ضعف ننماید . 

• دارای مواد غذایی در دسترس باشد . 

• نباید دچار عوارض چون ریزش مو، افسردگی، ضعف و بیحالی و چروکیدگی پوست شود.

• دارای همه وعده های غذایی صبحانه، میان وعده صبح، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب باشد

 

منبع:salamatnews.com

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
بخش نظرات


کد امنیتی رفرش

ورود کاربران


عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد

آمار کلي سايت


  آمار بازديد آمار بازديد
  بازديد امروز بازديد امروز : 377
  بارديد ديروز بارديد ديروز : 297
  ورودي امروز گوگل ورودي امروز گوگل : 0
  ورودي گوگل ديروز ورودي گوگل ديروز : 2
  بازديد هفته بازديد هفته : 1,216
  بازديد ماه بازديد ماه : 8,127
  بازديد کلي بازديد کلي : 453,294

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آِ ي پيآِ ي پي : 44.222.104.206
  مرورگر مرورگر :
  سيستم عامل سيستم عامل :